Zřícenina větrného mlýna u Sedlčan

Město Sedlčany má většina z nás spojené s výrobou tradičního českého hermelínu. Jen hrstka však ví, že jen pár kilometrů odsud, u obce Příčovy, stojí největší torzo větrného mlýnu, jaký byste v Evropě hledali. Nikoliv tedy v Holandsku, jak bychom si mohli myslet, ale právě u nás.

Tuto velmi cennou stavbu nalezneme na vrchu Chlumky, odkud je krásný výhled nejen na přilehlé Příčovy, ale i na okolní krajinu. Mlýn je zcela dostupný autem, ale pěšky od nádraží ze Sedlčan též není daleko.

O historii mlýna se vede spousta debat. Nikdo přesně neví, kdy byl mlýn postaven, kým, a zda doopravdy sloužil svým účelům. První zmínka o něm pochází z roku 1604, a tak pravděpodobnými budovateli byli buď Lobkovicové či samotný Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Postaven byl jako mlýn holandského typu, avšak takové mlýny se u nás začaly stavět teprve až o 100 let později!

Možnou variantou tedy zůstává, že ve starých spisech se hovoří sice o mlýnu na stejném místě, ale o původní stavbě, která mohla být nahrazena tím současným.

Na počátku 18. století koupil Příčovy rod Schönpflugů z Gamsenbergu, kteří zde vybudovali nejen zámek, ale i hospodářská stavení. Právě oni mohli být těmi, kteří postavili nový zděný mlýn na místě, kde stával původní.

Podle odborníků bylo ale nesmyslem, aby takový mlýn sloužil k mletí obilí. Svými rozměry neodpovídal běžným stavbám, a současný stav navíc znemožňoval odhadnout, jak něco takového probíhalo. Toto tvrzení však bylo vyvráceno, a archeologické průzkumy ukázaly, že mouka se uvnitř opravdu mlela. Rozměrově má mlýn vnější průměr přes 13 metrů, je vysoký 10 metrů, a jeho zeď je místy široká i přes 1 metr.

Původně měl mlýn nejspíše dřevěnou střechu s větrnými lopatami, které s ní buď otáčely, nebo lopaty byly připevněny k jiné otočné konstrukci navíc. Ta pak byla propojena s mlecím zařízením.

A kdo mlýn pobořil? Ani to není jisté. V podobném stavu, jako teď, se měl nacházet už v 18. století. V úřední knize lobkovického panství z roku 1604 je uvedeno, že byl najat mlynáři na jednu třetinu. Zda byl poté opuštěn nebo přestavěn již zmíněným rodem Schönpflugů, zůstane asi navždy tajemstvím.

Pokud se vydáte na obhlídku větrného mlýnu, určitě se vydejte do Příčov prohlédnout si dnes již chátrající zámek. V Solopyskách naopak najdete starou tvrz, nebo v blízkých Dublovicích starý hřbitov. I samotné Sedlčany toho mají spoustu co nabídnout.